Ustawienia

pochmurno

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

Ocena 0/5

Wycieczka do Zakopanego (03-07.06.2024)
3 czerwca 2024 r. uczniowie kl. IV-VIII ze szkół w Olszewce i Obierwi wraz z opiekunami udali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Zakopanego. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze zabytki na krakowskiej Starówce. Podziwialiśmy pięknie zdobiony budynek sukiennic, znajdujący się pośrodku Rynku Głównego. Podczas przyjemnego spaceru zobaczyliśmy Bramę Floriańską i ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, jednym z najstarszych kościołów w Krakowie. Był też czas na lody, zakup pamiątek i odpoczynek. Późnym popołudniem dotarliśmy do Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego „Borowy” w Białym Dunajcu. Po pysznej obiadokolacji uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali pensjonat, relaksowali się w sali bilardowej i grali w piłkarzyki.
Drugiego dnia deszczowa aura zmusiła nas do zmiany planów. Mimo, iż nie udało nam się wyjść na górski szlak, aktywnie spędziliśmy przedpołudnie w pobliskiej kręgielni. Po obiedzie mieliśmy czas wolny, który wykorzystaliśmy na zabawy i rozmowy. Następnie wyposażeni w parasole i płaszcze przeciwdeszczowe pojechaliśmy do najwyżej położonego miasta w Polsce - Zakopanego na słynny deptak – malownicze Krupówki. Kolorowe jarmarki, pachnące oscypki, lody, gofry i pamiątki rozjaśniły kapryśną pogodę podczas spaceru po Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Trzeciego dnia, ku naszej ogromnej radości, przywitało nas słońce. W dobrych humorach wyruszyliśmy pieszo do całorocznego kompleksu basenów termalnych „Gorący Potok”. Relaks rozpoczęliśmy w basenie z wodą o temperaturze 38℃. Po przyjemnej „rozgrzewce”, testowaliśmy pozostałe strefy. Chętnie pluskaliśmy się w basenach z chłodniejszą wodą, korzystaliśmy ze zjeżdżalni i graliśmy w siatkówkę plażową. Nawet strefa dla najmłodszych z wielkim kolorowym balonem, po którym można było się wspinać, skakać i zjeżdżać prosto do wody wzbudziła zainteresowanie uczniów. Po południu wybraliśmy się na 6 km. wyprawę z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę by zdobyć szczyt 1210 m n.p.m. Po dość męczącym odcinku początkowym, czekał nas przyjemny spacer szutrową ścieżką. Na Rusinowej Polanie znajdującej się pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem, podziwialiśmy przepiękną panoramę Tatr. W otoczeniu majestatycznych turni i żlebów robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Na trasę powrotną wybraliśmy trochę trudniejszy szlak wiodący do parkingu przy Palenicy Białczańskiej. Po drodze minęliśmy tablice upamiętniające Ludzi Gór oraz Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr położone na Wiktorówkach. Wracając podziwialiśmy swawolnie pasące się owce, śpiew ptaków i wyciszający szum potoku górskiego. Ten jakże udany dzień zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek i zabawami na świeżym powietrzu. Późnym wieczorem był czas na rozmowy i wymianę wrażeń. Ostatniego dnia po pysznym śniadaniu, zaopatrzeni w prowiant, wyruszyliśmy w drogę powrotną. O 20.00 cali i zadowoleni dotarliśmy do Olszewki. Niesamowite wrażenia i wspomnienia ze wspólnej integracji w pensjonacie ,,Borowy” w Białym Dunajcu pozostaną w naszych myślach na długo. Grupa wycieczkowa spisała się na medal, zasady dyscypliny i wzajemnego poszanowania nie są obce naszym uczniom. Brawo.